Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa – leczenie

Zwyrodnienie kręgosłupa to przewlekła i postępująca choroba, która polega na przedwczesnym zużyciu się i zwyrodnieniu tkanek w kręgosłupie. Wyróżniamy zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego, piersiowego oraz lędźwiowego. Są one najczęstszymi przyczynami bólu pleców. Co powoduje zwyrodnieniowe problemy z kręgosłupem? Przede wszystkim wiek, brak aktywności fizycznej, nadwaga, wady postawy, przeciążenia, urazy, a także osteoporoza. Czy mamy jakieś możliwości leczenia?

Na wstępie, trzeba sobie zdać sprawę, że zmian zwyrodnieniowych nie można cofnąć. Możemy jedynie spowolnić proces postępowania choroby. Leczenie zależy w dużej mierze od przyczyny powstania zwyrodnienia. Zwykle pomocna jest rehabilitacja oraz samodzielnie ćwiczenia. Prowadzący lekarz może zdecydować również o zastosowaniu ortez.

Jeżeli nieinwazyjne metody leczenia nie przynoszą poprawy, a pacjent wciąż odczuwa uciążliwy ból kręgosłupa, a badanie potwierdza ucisk na struktury nerwowe, konieczne mogą okazać się zabieg lub operacja. Do najmniej inwazyjnych zabiegów zalicza się termolezję oraz blokadę kręgosłupa.

Termolezja jest innowacyjną metodą, której celem jest zniwelowanie przewlekłego bólu w obrębie dwóch sąsiednich zakończeń nerwowych. W zabiegu tym wykorzystywany jest prąd elektryczny o częstotliwości fal radiowych. Natomiast blokada kręgosłupa polega na podawaniu sterydowych leków o silnym działaniu przeciwzapalnym do przestrzeni nadoponowej. Przy ewentualnym powrocie objawów można ją wykonać ponownie, jednak nie częściej niż 2-3 razy w roku.

tagi: ból kręgosłupa, problemy z kręgosłupem, ćwiczenie kręgosłupa, Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa