Decydując się na rozpoczęcie budowy, pierwszym krokiem jest kontakt z wybranym studiem lub biurem architektonicznym Następnie przegląda się gotowe projekty w katalogach, lub zleca wykonanie indywidualnego planu. Co zawiera w sobie taki projekt domu i z jakich elementów się składa? Wyjaśniamy!
Jakie części składają się na projekt domu?
Dokumentacja budowlana, na którą składa się projekt domu, zbudowana jest z kilku elementów. Zawiera zarówno rysunki i przekroje wykonane w określonych skalach, jak i opisy do nich. Podzielona jest na następujące fragmenty:
- Część architektoniczna – obejmuje rzuty kondygnacji, więźbę z zestawieniem drewna, elewacje, a także rzut dachu i zestawienie stolarki otworowej.
- Część konstrukcyjna – zawiera fundamenty i szczegółowe przekroje, a także rzut na strop i konstrukcję, gdzie umiejscowione są elementy wraz z podaniem sposobu zbrojenia.
- Instalacje sanitarne – w tej części znaleźć można rzuty kondygnacji z konkretnymi instalacjami i rozwinięciami.
- Instalacje elektryczne – znajduje się w niej rozdzielnica budynku i rozmieszczenie źródeł światła, wyłączników i gniazd wtykowych.
Co jeszcze warto wiedzieć?
Klient otrzymuje od studia projekt domu w kilku egzemplarzach, a także wszelkie kopie zaświadczeń do przyznanych uprawnień projektowych oraz kopie wpisów do izb branżowych autorów wszystkich branż zaprezentowanego projektu. Odpowiednie biuro projektowe dba również o wszelkie uzupełnienia i aktualizacje oferowanych projektów domów do zmieniających się norm i przepisów prawa budowlanego. Wszelkie szczegóły dostępne powinny być na stronie internetowej konkretnego studia.