Izolacja fundamentów – czemu jest tak ważna?

izolacja fundamentów
0
(0)

Fundamenty stanowią kluczowy element budynku i jednocześnie najbardziej narażony na działanie wilgoci i wody. Nic więc dziwnego, że musi być odpowiednio zabezpieczony. Dowiedz się więcej na temat tego, czemu izolacja fundamentów jest tak ważna w tym artykule. Nie zwlekaj – koniecznie przeczytaj do końca!

Istotność izolacji fundamentów

To oczywiste, że w ziemi znajduje się wilgoć. Wyobraźmy sobie, że fundamenty są gąbką, którą umieszczamy w ziemi. Co się z nią stanie? Jest raczej oczywiste, że szybko nasiąknie wodą. To samo stanie się z fundamentami bez odpowiedniej izolacji. Izolacja obwodowa polega na zabezpieczeniu ścian fundamentowych od strony gruntu, czyli tam, gdzie fundamenty dotykają ziemi. Izolacja ścian fundamentowych zapobiega przenikaniu do nich wilgoci z otoczenia, np. wody opadowej. Dobrze jest mieć świadomość, że sama izolacja fundamentów wymaga odpowiedniego zabezpieczenia przed wszelkiego rodzaju uszkodzeniami mechanicznymi, aby nie straciła swoich właściwości. Hydroizolacja jest najczęściej stosowana bezpośrednio na ścianę fundamentową i zabezpieczona izolacją termiczną. Wymaga ona zastosowania materiału o niskiej absorpcji wody, np. pianki poliuretanowej. Oprócz obniżenia kosztów ogrzewania, odpowiednio zaizolowany fundament zapewni większy komfort w pomieszczeniach znajdujących się poniżej poziomu gruntu i zapobiegnie problemom związanym z wilgocią, zalęganiem owadów i przenikaniem radonu. W nowym budownictwie rozważ techniki budowlane, które zapewniają zarówno konstrukcję fundamentu, jak i izolację, takie jak izolacyjne formy betonowe i izolacyjne bloki betonowe.

izolacja fundamentów

O co także należy zadbać przy budowie domu?

Warto zadbać o izolację fundamentów ale także reszty domu. Między innymi w niedokończonych przestrzeniach poddasza należy wykonać izolację pomiędzy i nad legarami podłogowymi, aby odciąć pomieszczenia mieszkalne znajdujące się poniżej. Izolować należy też wszystkie ściany zewnętrzne, w tym ściany pomiędzy pomieszczeniami mieszkalnymi a nieogrzewanymi garażami, szopami lub magazynami, a także ściany fundamentowe powyżej poziomu gruntu; ściany fundamentowe w ogrzewanych piwnicach. Zastosuj izolację na podłogach nad pomieszczeniami nieklimatyzowanymi, takimi jak wentylowane przestrzenie szczelinowe i nieogrzewane garaże. Należy również izolować każdą część podłogi w pomieszczeniu, która jest wysunięta poza ścianę zewnętrzną poniżej. Nie zapomnij także uszczelnić przestrzeń wokół wszystkich okien i drzwi.

Jak oceniasz ten wpis?

Kliknij i pokaż czy Ci się podobało!

Średnia ocena użytkowników 0 / 5. 0

Zagłosuj jako pierwszy

Jeśli wpis Ci się podobał udostępnij go!

Obserwuj nas!

Related Post