Jak odpowietrzyć grzejnik

0
(0)

Grzejnik to niezbędny element każdego mieszkania czy domu. W związku z tym, że zimą podlega ciągłej eksploatacji a latem nie pracuje regularnie a najczęściej wcale, jego praca może zostać zaburzona. Jedną z przyczyn nieprawidłowego funkcjonowania grzejników są ich zapowietrzenia. Jest to rzecz całkowicie naturalna i nie należy doszukiwać się w ym przypadku żadnych usterek. Taka jest kolej rzeczy i tak się po prostu zdarza.

grzejnik ozdobny

Przyczyny zapowietrzania się grzejników

Odpowietrzenie kaloryfera można usunąć poprzez samodzielną konserwację i nie ma w tym nic trudnego ani skomplikowanego. Pierwsza rzecz to rozpoznanie. To, że grzejnik potrzebuje naszej pomocy można wywnioskować po tym, że jest zbyt ciepły wtedy, gdy powinien nie grzać lub zbyt zimny w momencie, kiedy powinien ogrzewać temperaturę w pomieszczeniu. Przyczyną tej sytuacji może być nieodpowiednie napełnienie instalacji centralnego ogrzewania wodą lub przedostania się powietrza do wspomnianej instalacji.

Jak odpowietrzyć samodzielnie grzejnik?

Sam proces odpowietrzania grzejników to nic innego jak usunięcie zbędnego powietrza z obiegu instalacji. To, co jest niezbędne do przeprowadzenia takiego zabiegu to kluczyk zwany imbusem lub inny śrubokręt, który umożliwi odkręcenie śruby. W celu spuszczenia powietrza należy odkręcić wspomnianą śrubę a następnie podstawić miskę lub wiaderko, ponieważ z obiegu zacznie wyciekać woda a wraz z nią zbędne powietrze, którego chcemy się pozbyć.

Gdy woda zacznie cieknąć delikatnym a zarazem jednostajnym ciurkiem można przykręcić śrubę. Następnym krokiem jest przykręcenie odpowietrznika w taki sposób, aby zamknąć obieg. Jeśli grzejnik przestanie bulgotać oraz wydawać dźwięki można uznać, że jest odpowietrzony. W celu upewnienia się można przekręcić termostat na maksymalną temperaturę.

Jeśli kaloryfer nagrzeje się równomiernie można uznać, że osiągnęliśmy sukces i odpowietrzanie grzejnika się powiodło. Jak można zauważyć sam proces nie jest zbyt skomplikowany. Wystarczy przestrzegać tylko kilku podstawowych zasad i kroków.

Sposoby na odpowietrzanie kaloryferów

W związku z postępującą technologią, do kupienia są także grzejniki, które posiadają odpowiednie systemy odpowietrzające. W tym przypadku nie ma możliwości, aby doszło do sytuacji kiedy będziemy się zastanawiać nad tym jak odpowietrzyć kaloryfer, ponieważ on sam zrobi to za nas. W najnowszych grzejnikach są montowane specjalne pokrętła, które są zazwyczaj ulokowane w trudno dostępnych miejscach, które służą do odpowietrzania obiegu centralnego ogrzewania.

Automatyczny system sam pozbywa się zbędnego powietrza a jedyną ingerencją człowieka jest przekręcenie odpowiedniego pokrętła. Niemniej jednak jak każde urządzenie mechaniczne i to ulega zniszczeniom i usterkom, dlatego też zalecane jest mimo wszystko korzystanie z ręcznych zaworów, które nie są w żaden sposób wadliwe. Decydując się na samodzielne odpowietrzanie warto mieć na uwadze fakt, że grzejniki starszej generacji – tzw. żeberkowe – odpowietrza się w inny sposób.

Jak oceniasz ten wpis?

Kliknij i pokaż czy Ci się podobało!

Średnia ocena użytkowników 0 / 5. 0

Zagłosuj jako pierwszy

Jeśli wpis Ci się podobał udostępnij go!

Obserwuj nas!

Related Post