Geodezja jest dziedziną, której zadaniem jest zbieranie pomiarów terenowych, mających na celu uproszczenie kartografii oraz umożliwienie wyznaczania odpowiednich miejsc do budowy nieruchomości. Z usług Geodety nie korzystają wyłącznie osoby, które chcą wybudować dom jednorodzinny, lecz również ogromne firmy, które wykonują zlecenia budowlane w celu rozwoju infrastruktury oraz urzędy.
Regulacje prawne odnośnie procedur pomiarów geodezyjnych
Wyżej wymienione procedury dokładnie opisuje rozporządzenie Ministra Rozwoju z dnia 18 sierpnia 2020 r., w których zawarte są między innymi takie zalecenia jak:
– Pomiary powinny odbywać się za pomocą metod zapewniających dokładność,
– Na potrzeby podziału nieruchomości trzeba wykonać mapę do celów prawnych,
– Procedury pomiarów geodezyjnych uwzględniają wykonanie analiz i obliczeń, oraz zgłoszeń do Służby Geodezyjnej i Kartograficznej.
W rozporządzeniu znajduje się wiele innych zaleceń odnośnie procedur pomiarów geodezyjnych, dokładniej są opisane na blogu firmy Lamigo, która pomaga dostarczać sprzęt pomiarowy i laserowy, używany w budownictwie, a zarazem w pracach instalatorskich.
Dlaczego wykorzystywanie nowych technologii podczas pomiarów geodezyjnych staje się coraz bardziej popularne?
Procedury pomiarów geodezyjnych, jak już zostało to wcześniej wspomniane, są niezwykle istotne dla prawidłowego rozwoju infrastruktury oraz rozwoju budownictwa. Pomiary muszą być wykonywane jak najdokładniej, dlatego wielu specjalistów decyduje się na zakup cyfrowych lub laserowych urządzeń pomiarowych, które pozwalają w znacznie szybszy sposób dokonywać dokładniejszych obliczeń, niż standardowe, tradycyjne metody.
Wykorzystywanie najnowszych technologii pozwala również na redukowanie ilości błędów, które wpływają na krajobraz architektoniczny, lub owe błędy są początkiem sporów sądowych między właścicielami prywatnych ziemi a firmami budowlanymi.