Kostka kamienna – czy możemy wybrać jej kolor?

Kostka kamienna to uznany materiał na drogi i chodniki
0
(0)

Przyzwyczailiśmy się do tego, że kostki betonowe występują w różnych kolorach, natomiast kostka kamienna jest szara. Ale wcale nie musi tak być. Sprawdźmy, jakie mamy obecnie możliwości.

Winny Strzegom i Strzelin

Kostka kamienna kojarzy się nam z kolorem szarym. Wynika to z tego, że w takim właśnie kolorze jest surowiec wydobywany z kamieniołomów znajdujących się na terenie Polski. Dokładnie na Dolnym Śląsku, w Strzegomiu albo w Strzelinie. Tymczasem natura obdarzyła nas granitem o różnych kolorach i odcieniach. Warto o tym pamiętać szukając materiału na przydomowy podjazd czy reprezentacyjny plac. Bogactwo kolorystyczne surowców pozwala na układanie atrakcyjnych wzorów.

Kostka kamienna nie zawsze jest szara

Kostka kamienna przyjmuje różne kolory

Drugą pod względem popularności, zaraz po szarej, jest w naszym kraju czarna kostka kamienna sprowadzana ze Szwecji. To znany i lubiany materiał. Jednak do wyboru mamy także kostki bordowe, szaro-żółte a nawet brązowe. Jedne są jednolite kolorystycznie, inne łączą w sobie kilka barw. Te kolorowe kamienie sprowadzane są ze wspomnianej już Szwecji, z Ukrainy, a nawet z odległych państw azjatyckich, takich jak Chiny czy Indie.

Skoro poszczególne odmiany granitu różnią się kolorem, to czy coś je łączy? Tak, bez względu na barwę, kostki kamienne wyróżniają się niemal identyczną trwałością, twardością i odpornością na mróz, uderzenia oraz wszystkie czynniki, którym musi przeciwstawiać się na co dzień surowiec stosowany przy budowie dróg i placów.

Jak oceniasz ten wpis?

Kliknij i pokaż czy Ci się podobało!

Średnia ocena użytkowników 0 / 5. 0

Zagłosuj jako pierwszy

Jeśli wpis Ci się podobał udostępnij go!

Obserwuj nas!

Related Post