Mieszkania MdM Kraków – podsumowanie programu

Program na mieszkania MdM Kraków
0
(0)

W ostatnich latach można było słyszeć o rządowym programie Mieszkanie dla Młodych. Cieszył się on bardzo dużą popularnością. Nic dziwnego, pozwalał na wiele ulg związanych z zakupem nieruchomości przez osoby młode. Od 2018 mieszkania MdM w Krakowie przeszły już jednak do historii. Nic straconego jednak, ponieważ istnieją inne opcje – jakie? Tego dowiesz się z dalszej części artykułu. Najpierw jednak przybliżymy ideę programu MdM i wyjaśnimy, na czym polegała, jakie były płynące z niej korzyści itd.

Jak starać się o mieszkania MdM w Krakowie?

Obecnie już mieszkania MdM Kraków są nie zdobycia ze względu na zniesienie programu przez rząd. Były one np. dostępne u dewelopera Galinvest, który oferował je w dużej liczbie w swojej inwestycji przy ulicy Polonijnej. Pomysł polegał na dopłatach do zakupu na kredyt nieruchomości. Tutaj bez znaczenia pozostawało, czy były to mieszkania z rynku pierwotnego czy wtórnego. Wystarczyło złożyć wniosek o dofinansowanie wkładu własnego, do którego należało dołączyć dokument zawierający potwierdzenie o zaciągniętym kredycie hipotecznym.

Mieszkania MdM w Krakowie

Działanie programu

Program, w ramach którego można było kupić mieszkania MdM w Krakowie, został wprowadzony we wrześniu 2013. Jego głównym założeniem była pomoc dla młodych ludzi, którzy chcieli kupić swoją pierwszą nieruchomość. Można było zdecydować się i na mieszkanie, i na dom – tak jak już wspomnieliśmy – z rynku pierwotnego lub wtórnego. Co ciekawe, aż 95% osób korzystających z tych ulg wybrała mieszkanie, a aż 70% rynek pierwotny. Łącznie nabyto niemalże 110 tys. nieruchomości, a łączna kwota kredytów udzielonych w ramach programu MdM wynosiła ponad 19 mld złotych! Jak widać, wiele młodych zdecydowało się na zostanie beneficjentami, dzięki czemu udało im się zakupić mieszkanie, na które bez wsparcia nie mogliby sobie pozwolić.

Co ważne, z programu mogły skorzystać zarówno pary, jak i związki nieformalne czy single. Głównymi warunkami było to, że osoby wnioskujące nie mogły mieć więcej niż 36 lat i nie mogły być właścicielami innych nieruchomości.

Kredyt na mieszkania MdM Kraków – alternatywy

Ostatnia edycja programu Mieszkanie dla Młodych miała miejsce w 2018 roku. Czy to oznacza, że młodzi chcący kupić swoją pierwszą nieruchomość zostali pozbawieni jakiegokolwiek wsparcia? Otóż nie! Pojawiły się inne programy, m.in. Mieszkanie Plus czy Mieszkanie na Start. Działają inaczej niż ten, w ramach którego można było kupować mieszkania MdM z Krakowa. Dotyczą głównie zagadnień związanych ze zdolnością czynszową, a także wiążą się ze współpracą mieszkańców z organami samorządowymi w gminach. Ważne jest także to, że Mieszkanie Plus dotyczy nie o tyle zakupu mieszkań, co samego wynajmu.

Jak oceniasz ten wpis?

Kliknij i pokaż czy Ci się podobało!

Średnia ocena użytkowników 0 / 5. 0

Zagłosuj jako pierwszy

Jeśli wpis Ci się podobał udostępnij go!

Obserwuj nas!

Related Post