Szprosy w oknach – czym są i czy warto się na nie zdecydować?

szprosy w oknach
0
(0)

Podczas budowy domu podejmujemy wiele istotnych decyzji. Również w kwestiach dekoracyjnych. Jeśli marzy Ci się nietuzinkowy wygląd elewacji, postaw na szprosy w oknach. Czym są, jakie wyróżniamy ich rodzaje i czy warto się na nie decydować? Odpowiadamy!

szprosy w oknach

Czym są szprosy okienne i jakie są ich rodzaje?

Według słownika języka polskiego szprosy to specjalne listewki dzielące okno na mniejsze części, które wypełnione są szybami. Rzeczywiście, wiele lat temu szprosy stanowiły podstawowy element konstrukcyjny w oknach, które tworzone były z mniejszych części. Dziś jednak montowane są przede wszystkim dla ozdoby. Jakie rodzaje szprosów wyróżniamy? Coraz rzadziej pojawiające się są wspomniane już szprosy konstrukcyjne. W tym przypadku listewki faktycznie dzielą okno na kilka części, w których wprawiona zostaje oddzielna, niewielkich rozmiarów szyba. Drugim rodzajem są szprosy wiedeńskie. Naklejone zostają na okno po obu stronach, dzięki czemu tworzą wrażenie listew konstrukcyjnych, jednak nie wpływają na właściwości izolacyjne okna. Istnieje również rozwiązanie jakim są szprosy wewnątrzszybowe. Ich zaletą jest zdecydowanie łatwość utrzymania okna w czystości.

Dlaczego warto postawić na szprosy w oknach?

Szprosy w oknach to obecnie jedynie element dekoracyjny. Ich największą zaletą jest fakt, iż dodają bryle domu niepowtarzalnego uroku i wyjątkowego stylu. Co ważne, jest to dekoracja zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz domu. Obecnie bardzo szeroki wybór stylów i kolorów pozwala na łatwe dobranie szprosów do stylu naszej elewacji oraz wnętrz. Sprawdzą się przede wszystkim w przypadku domów klasycznych, drewnianych, budynków zabytkowych, czy stylizowanych na dworki.

Jak oceniasz ten wpis?

Kliknij i pokaż czy Ci się podobało!

Średnia ocena użytkowników 0 / 5. 0

Zagłosuj jako pierwszy

Jeśli wpis Ci się podobał udostępnij go!

Obserwuj nas!

Related Post