Typy wentylacji – na jakie rodzaje należy zwrócić uwagę?

typy wentylacji
0
(0)

Wentylacja to proces, który gwarantuje prawidłową cyrkulację powietrza w danym pomieszczeniu. Urządzenie to zastosowane w budynku może znacząco wpłynąć na samopoczucie osób w nim przebywających, a także na wszelkie kwestie zdrowotne. Obecnie na rynku mamy różne typy wentylacji. Na które warto zwrócić szczególną uwagę podczas podejmowania decyzji o zakupie?

Urządzenia, których obecność jest wręcz nieoceniona przez wielu użytkowników

Jednym z nich jest wentylacja naturalna grawitacyjna. To rodzaj, który nie wymaga stosowania jakichkolwiek mechanizmów. Wymiana powietrza odbywa się za przyczyną występującej różnicy temperatur. Innym typem jest wentylacja mechaniczna, której rolą jest wymiana powietrza wskutek silnika elektrycznego znajdującego się w jej strukturze. Mechanizm pozwala na większą kontrolę w obsłudze systemu. Wymieniając typy wentylacji nie można pominąć wentylacji mechanicznej odzyskującej ciepło. Działa ona podobnie jak klasyczna wentylacja mechaniczna, różni się jedynie obecnością specjalnego rekuperatora.

typy wentylacji

Typy wentylacji, które wpłyną na stan powietrza w pomieszczeniu

Pozostałe typy wentylacji to mieszająca, wyporowa i hybrydowa. W przypadku pierwszej mamy styczność z urządzeniem, które odpowiedzialne jest za mieszanie się zanieczyszczonego powietrza wewnątrz budynku z czystym i pozbywanie się go na zewnątrz. Wentylacja wyporowa wydziela dwie strefy w pomieszczeniu, które różnią się pod względem właściwości powietrza. Strefa dolna zawiera powietrze, które wykorzystywane jest przez osoby przebywające. Natomiast strefa górna znajdująca się bliżej sufitu gromadzi powietrze o gorszej jakości. Ostatnim urządzeniem jest wentylacja hybrydowa, która łączy w sobie elementy znane w wentylacji naturalnej oraz mechanicznej. Jej działanie uzależnione jest od warunków atmosferycznych oraz właściwości pomieszczenia.

Jak oceniasz ten wpis?

Kliknij i pokaż czy Ci się podobało!

Średnia ocena użytkowników 0 / 5. 0

Zagłosuj jako pierwszy

Jeśli wpis Ci się podobał udostępnij go!

Obserwuj nas!

Related Post