Ulga termomodernizacyjna umożliwia odliczenie od podatku PIT wydatków poniesionych przy okazji remontów i budów. Obejmuje ona zakup materiałów budowlanych, nowych urządzeń grzewczych, a także usług związanych z ich instalacją oraz konserwacją. To świetna okazja, aby przeprowadzić np. wymianą kotła grzewczego w mieszkaniu.
Ulga termomodernizacyjna – sposób na walkę ze smogiem
Nacisk na ochronę klimatu i troskę o jakość środowiska to teraz bardzo ważny temat. Szczególnie w Małopolsce smog daje się bardzo mocno we znaki nie tylko mieszkańcom Krakowa, ale też mniejszych miejscowości. W dużej mierze jest to związane z tym, że w dużej mierze korzystamy ze starych pieców, które emitują dużo zanieczyszczeń. Jako remedium na to zjawisko zarówno Unia Europejska, jak i polski Rząd wprowadza wiele programów, które mają zainicjować poprawę w tej materii. Ulga termomodernizacyjna jest przykładem takich działań. Dla wielu ludzi głównym czynnikiem, który powstrzymuje ich przed wymianą kotła jest wysoka cena tego typu urządzeń, stąd wszelkie finansowe bonusy i ulgi podatkowe są świetnym pomysłem.
Termomodernizacja domu. To się opłaca!
Wiadomo jednak, że efektywność ogrzewania domu i poziom emisji zanieczyszczeń do atmosfery zależy nie tylko od kotła. Kluczowe są też takie elementy, jak np. izolacja cieplna naszego mieszkania. Im lepiej budynek trzyma temperaturę, tym mniej opału musimy zużyć, aby zachować stałą temperaturę. Z tego powodu ulga termomodernizacyjna będzie obejmowała nie tylko wymianę kotła, ale także wykonanie ocieplenia budynku, wymianę okien czy drzwi. Na jej podstawie możemy odliczyć od podatku także zamontowanie instalacji fotowoltaicznej czy kolektorów słonecznych. Jak widać więc, korzyści z termomodernizacji są liczne: zyskuje nie tylko środowisko, ale w ostatecznym rozrachunku także nasz portfel.