Zarząd wspólnoty mieszkaniowej – jakie ma prawa i obowiązki?

Zarząd wspólnoty mieszkaniowej
0
(0)

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób inwestuje w zakup mieszkania, czy to dla siebie czy na wynajem. Wiąże się z tym stworzenie zarządu wspólnoty mieszkaniowej, który będzie pomagał mieszkańcom w podejmowaniu trudnych decyzji. Zadanie to jest bardzo odpowiedzialne. Dlatego wybór członków zarządów niejednokrotnie bywa trudnym zadaniem. Jednak jak wygląda kadencja takiego zarządu, jakie ma prawa i obowiązki? Sprawdź w naszym artykule!

Zarząd wspólnoty mieszkaniowej

Zarząd wspólnoty mieszkaniowej – wybór i rezygnacja

Wybór członków zarządu nie do końca został opisany w normach. Zjawisko to zachodzi indywidualnie. Z reguły zarząd wspólnoty mieszkaniowej jest wybierany na posiedzeniu, w wyniku głosowania. Jeśli jednak wspólnota nie dokona takiego wyboru, sam zarządca – kandydat może się mianować. Musi jednak poinformować o tym mieszkańców. Jeżeli chodzi o kwestie wynagrodzenia – nie jest ona ściśle określona. To wspólnota decyduje.

Kto może zostać członkiem zarządu? Osoba taka musi być bezstronna, aby działać w imieniu mieszkańców i dla ich dobra. Drugim wymogiem jest posiadanie wiedzy, która będzie umożliwiać szybkie rozwiązywanie wielu problemów.

Rezygnacja zarządu z pełnionych funkcjo może zależeć od wielu czynników. Warto wziąć pod uwagę długość kadencji – czy została ona ustalona na określony czas czy bezterminowo. Jednak, jeżeli członek zarządu wspólnoty mieszkaniowej chce, może samodzielnie podać się do dymisji.

Odwołanie zarządu wspólnoty mieszkaniowej?

Wedle ustawy możliwe jest odwołanie członków zarządu nawet bez podania logicznych i konkretnych powodów. Wśród najczęstszych przyczyn podaje się niegospodarność, sprzeniewierzenie funduszy wspólnoty czy wolna wola właścicieli lokalu.

Jak oceniasz ten wpis?

Kliknij i pokaż czy Ci się podobało!

Średnia ocena użytkowników 0 / 5. 0

Zagłosuj jako pierwszy

Jeśli wpis Ci się podobał udostępnij go!

Obserwuj nas!

Related Post