Centrale wentylacyjne – czym się od siebie różnią?

Centrale wentylacyjne na dachu budynku.
0
(0)

Na bezpieczne i funkcjonalne budynki składa się wiele cech. Wśród nich wymienić należy centrale wentylacyjne, mające bezpośredni wpływ zarówno na kondycje budynku, jak i zdrowie mieszkańców. Jakie są ich rodzaje i co warto o nich wiedzieć? Wyjaśniamy!

Czym jest instalacja wentylacyjna?

System wentylacyjny to jeden z podstawowych elementów wyposażenia sprawnie funkcjonalnego budynku. Decyduje o prawidłowym obiegu powietrza we wnętrzu, zapobiegając jego zawilgoceniu, które ma szkodliwy wpływ na układ oddechowy. Centrale wentylacyjne to jeden z elementów instalacji, którego zadaniem jest wymiana i obróbka powietrza w postaci procesów tłoczenia, schładzania, filtrowania, czy też osuszania. Są stosowane w budownictwie różnego rodzaju i przyjmują rozmaite formy i typy.

Centrale wentylacyjne mają kilka rodzajów.

Centralne wentylacyjne – rodzaje i charakterystyka

Wyróżniamy kilka rodzajów centrali. Wśród nich wymienić można:

  • Centrale grawitacyjne – nazywana potocznie naturalną, gdyż nie wymaga żadnych mechanizmów wspomagających. Wykorzystuje różnicę temperatur do tworzenia ruchu powietrza.
  • Centrale mechaniczne – wyposażone w silnik elektryczny, który umożliwia kontrolę ruchu powietrza. Ich odmianą są centrale mechaniczne z odzyskiem ciepła.
  • Centrale wyporowe i hybrydowe – najbardziej skomplikowane pod względem technicznym centrale z dwoma wydzielonymi strefami, które pozwala oddzielić powietrze świeże i mniej czyste.
  • Centrale strumieniowe – wywołuje zmieszanie powietrza czystego i zanieczyszczonego poprzez specjalne układy nawiewników.

To, które centrale wentylacyjne sprawdzą się najlepiej w danym wypadku zależne jest od wielu czynników i nie ma jednej uniwersalnej metody, uchodzącej za najlepszą.

Jak oceniasz ten wpis?

Kliknij i pokaż czy Ci się podobało!

Średnia ocena użytkowników 0 / 5. 0

Zagłosuj jako pierwszy

Jeśli wpis Ci się podobał udostępnij go!

Obserwuj nas!

Related Post