Jakie zastosowanie mają wilgotnościomierze?

wilgotnościomierze do drewna, betonu i powietrza
5
(1)

Utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza jest bardzo ważne w codziennym życiu, ponieważ przy zbyt dużym jej poziomie, na ścianach naszego mieszkania może pojawić się pleśń. Jest to również szczególnie ważne w momencie, gdy w danym pomieszczeniu trzymane są rzeczy, które mają małą odporność na wilgoć jak np. niektóre meble, książki czy nawet ubrania. Jak mogą nam więc pomóc w tym wilgotnościomierze?

Czym są i jakie pomiary możemy dzięki nim wykonywać?

Wilgotnościomierze to po prostu urządzenia stworzone do pomiaru wilgotności w danym materiale lub powietrzu. Ilość wody mierzona jest precyzyjnie, a poźniej przedstawiana w procentach. Na rynku dostępne są różne rodzaje wilgotnościomierzy. Najbardziej popularnym jest higrometr, służący do tworzenia odczytów z powietrza. Oprócz tego, znajdziemy również wilgotnościomierze do drewna, betonu lub uniwersalne, które często łączą w sobie kilka funkcji. Urządzenia te przystosowane są m.in do mierzenia różnych rodzajów drewna (sosny, lipy, dębu itp.) i przy przedstawianiu końcowych wyników uwzgledniają te różne gatunki drzew. Urządzenia te odczytują również temperaturę mierzonych materiałów.

wilgotnościomierze uniwersalne

Gdzie wykorzystywane są wilgotnomierze?

Jeśli zastanowimy się gdzie mogą przydać się wilgotnościomierze, to może okazać się, że prawie wszędzie. W każdym domu czy mieszkaniu znajdują się meble czy książki, które potrzebują odpowiedniej wilgotności. Mimo to, nie jest to aż tak popularne urządzenie wśród mieszkańców. Wilgotnościomierze wykorzystywane są jednak często w budownictwie i przemyśle oraz miejscach, w których mogą zapobiegać negatywnym skutkom wilgoci, takim jak muzea, archiwa czy laboratoria.

Jak oceniasz ten wpis?

Kliknij i pokaż czy Ci się podobało!

Średnia ocena użytkowników 5 / 5. 1

Zagłosuj jako pierwszy

Jeśli wpis Ci się podobał udostępnij go!

Obserwuj nas!

Related Post