Okna drewniane to jedna atrakcyjniejszych i wytrzymalszych propozycji do domu. Nie da się ukryć, że wyglądają one niezwykle imponująco. Z uwagi na to, że są one wykonane z drewna, co jakiś czas warto poddać je konserwacji. Jak powinna przebiegać konserwacja okien drewnianych? Kiedy i czy w ogóle warto ją wykonać? Zapraszamy do lektury!
Kiedy poddać okna drewniane renowacji?
Okna, a zwłaszcza te drewniane, po kilkudziesięciu latach mogą nie wyglądać tak jak wcześniej – drewno, pod wpływem czynników zewnętrznych, mogło ulec zniszczeniu. W takim wypadku warto zastanawiać się, co będzie bardziej opłacalne – konserwacja okien drewnianych czy jednak ich całkowita wymiana?
Jeżeli stan okien nie jest taki zły i wystarczy wymienić w nich tylko zaledwie kilka okuć, a także pozbyć się łuszczącej farby, to warto zabrać się za ich odrestaurowanie. A jak tego dokonać?
Jak powinna przebiegać konserwacja okien drewnianych?
Konserwacja okien drewnianych składa się z zaledwie czterech prostych kroków, dlatego każdy bez problemu poradzi sobie z tym zadaniem. Przede wszystkim, należy przygotować okno do renowacji – rozmontować wszystkie rolety, a także okucia. Również teren, gdzie będą przeprowadzane prace wymaga odpowiedniego przygotowania – wybierz miejsce, w którym możesz otworzyć okna, tak by pył unoszący się podczas szlifowania nie był uciążliwy. Zabezpiecz szyby taśmą malarską, a następnie szlifuj ramę! Trzeci i czwarty krok nie stanowią najmniejszego problemu – jest to bowiem malowanie ramy na nowo oraz montaż okna. Na pewno sobie poradzisz z tym zadaniem!