Jakie są obowiązki administratora wspólnoty mieszkaniowej?

obowiązki administratora wspólnoty mieszkaniowej
0
(0)

W naszym artykule znajdziesz informacje dotyczące struktury funkcjonowania wspólnot mieszkaniowych na polskim rynku nieruchomości. Dowiesz się jakie są obowiązki administratora wspólnoty mieszkaniowej oraz kim jest administrator budynku oraz zarząd wspólnoty.

Wspólnota mieszkaniowa i jej struktury

obowiązki administratora wspólnoty mieszkaniowej

Wspólnota mieszkaniowa zawiązuje się w danym budynku mieszkalnym, w którym każdy z właścicieli danej nieruchomości automatycznie przynależy do wspólnoty mieszkaniowej. Funkcjonuje ona w oparciu o wybrany w drodze głosowania zarząd. Inną opcją jest wybór przez członków wspólnoty mieszkaniowej nie tyle zarządu składającego się z kilku osób ale jednej, konkretnej osoby, która odpowiedzialna będzie za funkcjonowanie budynku oraz wszystkie przestrzenie wspólne. Taką osobę nazywać będziemy zarządca wspólnoty mieszkaniowej.

Obowiązki administratora wspólnoty mieszkaniowej – przykłady

Niemniej jednak, często zdarza się, iż niemożliwym jest dokonanie wyboru kilku, bądź też jednej osoby, która stanie na czele wspólnoty mieszkaniowej. W takim wypadku zarząd wspólnoty lub zarządca, na podstawie umowy zawartej między firmą zewnętrzną a wspólnotą może rozpocząć współpracę z administratorem budynku. Jakie są obowiązki administratora wspólnoty mieszkaniowej? Do najważniejszych obowiązków należeć będzie kontakt z lokatorami a także sprawowanie pieczy nad powierzonym budynkiem oraz wszelkimi częściami wspólnymi takimi jak klatka schodowa, parking czy też przestrzeń zielona. Dodatkowo warto wspomnieć również o obowiązku obsługi prawnej i eksploatacyjnej wspólnoty czy też organizacji zebrań wspólnoty, o obowiązku nadzoru technicznego oraz obsługi finansowej wspólnoty.

Jak oceniasz ten wpis?

Kliknij i pokaż czy Ci się podobało!

Średnia ocena użytkowników 0 / 5. 0

Zagłosuj jako pierwszy

Jeśli wpis Ci się podobał udostępnij go!

Obserwuj nas!

Related Post