W wielu miastach, wsiach, wszędzie tam, gdzie możemy spotkać pieszych, zauważamy oświetlenie uliczne. Osoby spacerujące nocą lub późnym wieczorem zastanawiają się, w jaki sposób oświetlenie włącza się, gdy nadejdzie zmrok. Jak to działa? Czy jest ktoś, kto musi włączyć magiczny przycisk i wtedy wszystkie lampy rozświetlają ulice? A może dzieje się to automatycznie za pomocą jakiegoś detektora?
Jak działa oświetlenie uliczne?
Najczęściej stosowanym komponentem w oświetleniu ulicznym jest fotorezystor z siarczku kadmu lub w skrócie ogniwo CdS. Ogniwo CdS zmienia rezystancję obwodu w zależności od ilości padającego na nią światła. Gdy na ogniwo CdS pada dużo światła, rezystancja jest bardzo niska, co oznacza, że dobrze przewodzi prąd. Gdy jest mało światła, fotorezystor ma wysoką rezystancję, co oznacza, że nie może płynąć dużo prądu. Ta zmiana prądu może być następnie wykorzystana do sterowania przekaźnikiem. Przekaźnik jest w zasadzie przełącznikiem elektromagnetycznym; gdy elektromagnes ma duży prąd (dużo światła pada na fotorezystor – jest dzień) to otwiera przełącznik, aby prąd nie mógł płynąć do latarni. Kiedy robi się ciemno, do elektromagnesu może płynąć niewiele prądu, więc przełącznik zamyka się i umożliwia przepływ prądu do lampy ulicznej, włączając ją.
Gdzie można kupić lampę drogową?
Oświetlenie uliczne, różnego typu lampy drogowe możesz zakupić w specjalistycznym sklepie z oświetleniem. Zanim kupisz którąś z nich zwróć uwagę na barwę światła oraz udostępnianą pomoc fachowców. Dzięki temu będziesz miał pewność, że wybrana lampa zapewni innym bezpieczeństwo, a barwa będzie łagodna i przyjazna dla oczu. Przeczytaj również opinie w Internecie na temat danego sklepu.