Charakterystyka wybuchu przestrzennego i stref zagrożenia wybuchem

charakterystyka wybuchu przestrzennego
0
(0)

Wybuch możemy zdefiniować, podczas mieszania się substancji niebezpiecznych z powietrzem. Są to m. in. pyłki, gazy, para, mgła, wówczas dochodzi do eksplozji, która rozprzestrzenia się na całą niespaloną mieszaninę. W słowniku PWN możemy znaleźć definicje wybuchu, która brzmi następująco: „zjawisko gwałtownej zmiany stanu układu, w trakcie której następuje uwolnienie zgromadzonej w układzie energii potencjalnej i jej zmiana na pracę mechaniczną”. Charakterystyka wybuchu przestrzennego ma wiele definicji, zachęcamy do przeczytania następnych akapitów naszego artykułu.

Czynniki warunkujące wybuch oraz odpowiednia charakterystyka wybuchu przestrzennego

Tak jak napisaliśmy wcześniej o charakterystyce wybuchu przestrzennego, który powstaje, podczas gdy dochodzi do mieszania się substancji niebezpiecznych z powietrzem w warunkach atmosferycznych. Warto zaznaczyć, że aby wystąpił wybuch nie wystarczą tylko substancje palne i powietrze. Musi wystąpić o wiele więcej czynników takich jak utleniacze, odpowiedni zapłon, paliwa, stopień wymieszania czy zamknięcia. Jeśli zabraknie jednego z czynników do wybuchu nie dojdzie.

charakterystyka wybuchu przestrzennego - strazacy gaszący pożar

Europejskie dyrektywy dotyczące kontroli atmosfer wybuchowych(ATEX)

– Dyrektywa ATEX dotycząca urządzeń – dotyczy systemów oraz urządzeń ochronnych przeznaczonych do użytku w przestrzeniach zagrożenia wybuchem.
– Dyrektywa ATEX dotycząca miejsc pracy – dotyczy ochrony zdrowia i bezpieczeństwa pracowników potencjalnie zagrożonych atmosferą wybuchową.

Jak oceniasz ten wpis?

Kliknij i pokaż czy Ci się podobało!

Średnia ocena użytkowników 0 / 5. 0

Zagłosuj jako pierwszy

Jeśli wpis Ci się podobał udostępnij go!

Obserwuj nas!

Related Post