Jak samodzielnie zamontować grzejnik?

grzejniki do łazienki
0
(0)

Aby wybrać idealny grzejnik, który ma pełnić swoją funkcję w pomieszczeniu należy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Jeśli wymiana lub montaż grzejnika ma się odbyć na własną rękę niezbędna jest podstawowa wiedza z tego zakresu. Kluczową kwestią w tym przypadku jest jego wymiar, który bezwzględnie musi być dopasowany do wielkości pomieszczenia.

aranżacja łazienki

Montaż grzejnika na własną rękę

Jego moc grzewcza powinna być idealnie dopasowana do metrów kwadratowych, które będzie musiał ogrzać. Samo mocowanie grzejnika nie jest rzeczą skomplikowaną. Niemniej jednak należy posiadać wiedzę z tego zakresu, aby uniknąć zbędnych i nieprzyjemnych niespodziankę.

Poza tym należy zachować wszelkie środki ostrożności oraz wyłączyć poprzednie urządzenie grzewcze, o ile takowe wcześniej już było w tym miejscu. Do każdego grzejnika zakupionego w salonie czy sklepie jest dołączana instrukcja z którą należy się zapoznać.

Montaż grzejników w nowopowstałym budynku

W przypadku nowo-wybudowanych budynków i pomieszczeń jakie się w nim znajdują, rozmieszczenie oraz rodzaj grzejników są już określone na etapie projektu. Projektu tego dokonuje specjalista od instalacji grzewczych, ale to od właściciela budynku zależy na jaki rodzaj się on zdecyduje.

W tym przypadku nie ma mowy o samodzielnym montażu grzejników, ponieważ do tego zatrudniona jest grupa podwykonawców. Sprawa inaczej wygląda przy budowie domku jednorodzinnego, gdy w grę nie wchodzi deweloper ani inwestor, którego stać na tego typu specjalistów. W zależności od kondycji finansowej może zająć się tym zarówno firma jak i osoba prywatna, która w danym budynku będzie mieszkać.

Niemniej jednak, aby mieć pewność, że wszystko jest dopięte na przysłowiowy ostatni guzik, warto zapoznać się z instrukcją oraz elementarnymi zasadami samodzielnego montażu. Przed podjęciem tego przedsięwzięcia trzeba mieć niemalże stuprocentową pewność, że jest się pewnym podejmowanych działań.

Czego nie robić podczas montażu grzejnika?

Istnieje także szereg najczęstszych błędów, które są popełniane przez niedoświadczonych montażystów. Do jednych z nich należy przede wszystkim brak projektu, w związku z czym pomieszczenia stają się zimne oraz nieodpowiednio ogrzane w okresie grzewczym. Poza tym zdarza się, że grzejniki są montowane w miejscach, gdzie na wstępie traci się temperaturę grzewczą.

Należą do nich przede wszystkim ściany zewnętrzne budynku lub zbyt bliskie usytuowanie systemów przy parapetach. Bezpieczna przestrzeń między parapetem a grzejnikiem to dziesięć centymetrów. W przeciwnym razie cyrkulacja ciepłego powietrza będzie utrzymana na nieodpowiednim poziomie. Przy samodzielnym montażu należy pamiętać także o tym, aby był on stabilnie przymocowany do ściany na odpowiednich wspornikach, które pełnią funkcję nie tylko mocującą, ale i zabezpieczającą.

To na co szczególnie warto zwrócić uwagę to umieszczenie termostatu czy czujnika temperatury, który reguluje pracę pieca w miejscu, które jest nieodpowiednie. Do takich należą między innymi powierzchnie za zasłonami czy blisko źródeł ciepła. Wynik temperatury może być przez to przekłamany.

Jak oceniasz ten wpis?

Kliknij i pokaż czy Ci się podobało!

Średnia ocena użytkowników 0 / 5. 0

Zagłosuj jako pierwszy

Jeśli wpis Ci się podobał udostępnij go!

Obserwuj nas!

Related Post