Dbanie o środowisko to obecnie coraz bardziej popularny temat. W związku z tym, wiele ludzi decyduje się na instalację różnego rodzaju systemów energooszczędnych w swoich domach. Ponadto, z roku na rok zmienia się także prawo budowlane. Przepisy zaostrzają się i wymagają, co wymusza stosowanie odpowiednich rozwiązań dotyczących chociażby ogrzewania budynków. Powstaje również wiele programów, mających na celu wsparcie finansowe dla osób, które chciałby z takich systemów skorzystać, jednak nie posiadają odpowiednich środków. Jednym z nich jest program czyste powietrze a fotowoltaika.
Na czym polega program czyste powietrze? Fotowoltaika i nie tylko
Program ma na celu ograniczenie produkcji szkodliwych substancji, jak zwykle wydobywają się z wielu budynków w sezonie grzewczym. Warunkiem, jaki trzeba spełnić by móc z niego skorzystać jest wymiana obecnego urządzenia grzewczego na sprzęt spełniający wymagania programu. Opcje są różne. Wszystko zależy od możliwości, jakie daje sam budynek od od lokalnej sieci ciepłowniczej. By całość mogła być zrealizowana, projekt musi spełniać wymagania Warunków Technicznych na 2021 rok. Warto zaznaczyć, że oprócz instalacji nowego ogrzewania, można liczyć także realizować inne cele, takie jak ocieplenie ścian, czy montaż kolektorów słonecznych. Jak zatem ma się program czyste powietrze a fotowoltaika?
Różnorodne formy wsparcia
Program czyste powietrze a fotowoltaika mają ze sobą wiele wspólnego. Przewiduje on bowiem duże wsparcie dla osób zainteresowanych instalacją fotowoltaiczną w formie pożyczki preferencyjnej. Warto przemyśleć takie rozwiązanie, zwłaszcza jeśli budujemy nowy dom, bądź decydujemy się na zmianę systemu grzewczego i chcemy, by inwestycja przyniosła nam sporą oszczędność w przyszłych latach.