Jednym z najchętniej wybieranych materiałów w budownictwie, jest bez wątpienia granit budowlany. Ceniony ze względu na niską cenę i uniwersalność, znajduje szerokie zastosowanie. Jakie i dlaczego? Sprawdź!
Zalety granitu budowlanego
Popularność granitu, jako materiału budowlanego w dużej mierze wynika z jego funkcjonalności i szeregu korzyści, które niesie zastosowanie go w budowie. Warto wspomnieć o wytrzymałości tego surowca, dzięki czemu jest odporny zarówno na uszkodzenia mechaniczne, typu zarysowania czy skrajne temperatury. Dodatkowa impregnacja raz na jakiś czas potrafi przedłużyć jego wygląd i formę o kolejne lata. Granit budowlany jest również wyjątkowo estetyczny, występuje w wielu wersjach kolorystycznych i pozwala się łatwo formować. Na dodatek wiele osób przyciąga jego niewygórowana cena.
Gdzie stosować granit budowlany?
Uniwersalność tego materiału sprawia, że ma on wszechstronne zastosowanie zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. W domu rewelacyjnie sprawdza się jako wykończenie pomieszczeń utrzymanych w stylu nowoczesnym, minimalistycznym lub industrialnym. Wykorzystywany jest do tworzenia eleganckich blatów, kominków lub parapetów. Łazienka i korytarz to kolejne miejsca, w których doskonale sprawdzi się granit budowlany, tworząc unikalne schody lub pokrywając zewnętrzną część wanny. Przed posesją używa się go zaś jako materiału budulcowego dla różnego rodzaju ławek, ogrodzeń, krawężników, elewacji, czy też elementów dekoracyjnych. To idealny przykład surowca, który łączy w sobie wszystkie pożądane cechy – funkcjonalność, wytrzymałość i walory estetyczne, dlatego warto skorzystać z możliwości jakie daje, decydując się na własną budowę.